Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Orthogonality of super‐Jack polynomials and a Hilbert space interpretation of deformed Calogero–Moser–Sutherland operators
KTH, Skolan för teknikvetenskap (SCI), Fysik, Matematisk fysik. KTH, Skolan för teknikvetenskap (SCI), Fysik, Kondenserade materiens teori.ORCID-id: 0000-0001-7481-2245
2019 (Engelska)Ingår i: Bulletin of the London Mathematical Society, ISSN 0024-6093, E-ISSN 1469-2120, Vol. 51, nr 2, s. 353-370Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

We prove orthogonality and compute explicitly the (quadratic) norms for super-Jack polynomials SP lambda((z1, horizontal ellipsis ,zn),(w1, horizontal ellipsis ,wm);theta) with respect to a natural positive semi-definite, but degenerate, Hermitian product ⟨center dot,center dot⟩n,m,theta '. In case m=0 (or n=0), our product reduces to Macdonald's well-known inner product ⟨center dot,center dot⟩n,theta ', and we recover his corresponding orthogonality results for the Jack polynomials P lambda((z1, horizontal ellipsis ,zn);theta). From our main results, we readily infer that the kernel of ⟨center dot,center dot⟩n,m,theta ' is spanned by the super-Jack polynomials indexed by a partition lambda not containing the mxn rectangle (mn). As an application, we provide a Hilbert space interpretation of the deformed trigonometric Calogero-Moser-Sutherland operators of type A(n-1,m-1).

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
2019. Vol. 51, nr 2, s. 353-370
Nationell ämneskategori
Naturvetenskap
Forskningsämne
Matematik; Fysik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:kth:diva-249098DOI: 10.1112/blms.12234ISI: 000462907600013OAI: oai:DiVA.org:kth-249098DiVA, id: diva2:1303798
Forskningsfinansiär
Vetenskapsrådet, 2016-05167Stiftelsen Olle Engkvist Byggmästare, 184-0573
Anmärkning

QC 20190424

Tillgänglig från: 2019-04-10 Skapad: 2019-04-10 Senast uppdaterad: 2019-04-24Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltexthttps://doi.org/10.1112/blms.12234

Personposter BETA

Langmann, Edwin

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Langmann, Edwin
Av organisationen
Matematisk fysikKondenserade materiens teori
I samma tidskrift
Bulletin of the London Mathematical Society
Naturvetenskap

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 118 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf