Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
The negative discrete spectrum of a class of two-dimensional Schrödinger operators with magnetic fields
KTH, Skolan för teknikvetenskap (SCI), Matematik (Inst.), Matematik (Avd.).
KTH, Skolan för teknikvetenskap (SCI), Matematik (Inst.).
2005 (Engelska)Ingår i: Asymptotic Analysis, ISSN 0921-7134, E-ISSN 1875-8576, Vol. 41, nr 2, s. 107-117Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

We obtain an asymptotic formula for the number of negative eigenvalues of a class of two-dimensional Schrodinger operators with small magnetic fields. This number increases as a coupling constant of the magnetic field tends to zero.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
2005. Vol. 41, nr 2, s. 107-117
Nationell ämneskategori
Matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:kth:diva-14473ISI: 000226492200002Scopus ID: 2-s2.0-11944251228OAI: oai:DiVA.org:kth-14473DiVA, id: diva2:332514
Anmärkning

QC 20100525

Tillgänglig från: 2010-08-05 Skapad: 2010-08-05 Senast uppdaterad: 2017-12-12Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Scopus

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Laptev, AriSafronov, Oleg
Av organisationen
Matematik (Avd.)Matematik (Inst.)
I samma tidskrift
Asymptotic Analysis
Matematik

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

urn-nbn

Altmetricpoäng

urn-nbn
Totalt: 23 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf