Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Non-intersecting, simple, symmetric random walks and the extended Hahn kernel
KTH, Skolan för teknikvetenskap (SCI), Matematik (Inst.), Matematik (Avd.).ORCID-id: 0000-0003-2943-7006
2005 (Engelska)Ingår i: Annales de l'Institut Fourier, ISSN 0373-0956, E-ISSN 1777-5310, Vol. 55, nr 6, s. 2129-2145Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Ort, förlag, år, upplaga, sidor
2005. Vol. 55, nr 6, s. 2129-2145
Nyckelord [en]
non-intersecting paths, Dyson's Brownian motion, planar partitions, tilings, Hahn polynomials, determinantal process, matrices, paths
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:kth:diva-15262DOI: 10.5802/aif.2155ISI: 000234063100017Scopus ID: 2-s2.0-33845739038OAI: oai:DiVA.org:kth-15262DiVA, id: diva2:333303
Anmärkning
QC 20100525Tillgänglig från: 2010-08-05 Skapad: 2010-08-05 Senast uppdaterad: 2020-03-05Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltextScopus

Personposter BETA

Johansson, Kurt

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Johansson, Kurt
Av organisationen
Matematik (Avd.)
I samma tidskrift
Annales de l'Institut Fourier

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 29 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf