Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
The topology of spaces of phylogenetic trees with symmetry
KTH, Skolan för teknikvetenskap (SCI), Matematik (Inst.), Matematik (Avd.).
2007 (Engelska)Ingår i: Discrete Mathematics, ISSN 0012-365X, E-ISSN 1872-681X, Vol. 307, nr 14, s. 1825-1832Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

Natural Dowling analogues of the complex of phylogenetic trees are studied. Using discrete Morse theory, we find their homotopy types. In the process, the homotopy types of certain subposets of Dowling lattices are determined.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
2007. Vol. 307, nr 14, s. 1825-1832
Nyckelord [en]
phylogenetic trees, Dowling lattices, discrete Morse theory, complexes
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:kth:diva-16616DOI: 10.1016/j.disc.2006.09.023ISI: 000246385800012Scopus ID: 2-s2.0-34147158742OAI: oai:DiVA.org:kth-16616DiVA, id: diva2:334658
Anmärkning
QC 20100525Tillgänglig från: 2010-08-05 Skapad: 2010-08-05 Senast uppdaterad: 2017-12-12Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltextScopus

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Hultman, Axel
Av organisationen
Matematik (Avd.)
I samma tidskrift
Discrete Mathematics

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 24 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf