Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
An off-diagonal estimate of Bergman kernels
2000 (Engelska)Ingår i: Journal des Mathématiques Pures et Appliquées, ISSN 0021-7824, E-ISSN 1776-3371, Vol. 79, nr 2, s. 163-172Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

For weights on the unit disk that are logarithmically subharmonic and reproducing for the origin, an estimate from above and below is obtained for the Bergman kernel associated with the weight. In particular, that kernel is zero free, and bounded from above by twice the unweighted Bergman kernel.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
2000. Vol. 79, nr 2, s. 163-172
Nyckelord [en]
theorem
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:kth:diva-19625ISI: 000085894800003OAI: oai:DiVA.org:kth-19625DiVA, id: diva2:338317
Anmärkning
QC 20100525Tillgänglig från: 2010-08-10 Skapad: 2010-08-10 Senast uppdaterad: 2017-12-12Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Personposter BETA

Hedenmalm, Håkan

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Hedenmalm, Håkan
I samma tidskrift
Journal des Mathématiques Pures et Appliquées

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

urn-nbn

Altmetricpoäng

urn-nbn
Totalt: 23 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf