Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Spherical harmonics and spherical averages of Fourier transforms
KTH, Tidigare Institutioner                               , Matematik.
2002 (Engelska)Ingår i: Rendiconti del Seminario Matematico della Universita di Padova, ISSN 0041-8994, E-ISSN 2240-2926, Vol. 108, s. 41-51Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

We give estimates for spherical averages of Fourier transforms of functions which are linear combinations of products of radial functions and spherical harmonics. This generalizes the case of radial functions.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
2002. Vol. 108, s. 41-51
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:kth:diva-22247ISI: 000180977400003OAI: oai:DiVA.org:kth-22247DiVA, id: diva2:340945
Anmärkning
QC 20100525Tillgänglig från: 2010-08-10 Skapad: 2010-08-10 Senast uppdaterad: 2017-12-12Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Sjölin, Per
Av organisationen
Matematik
I samma tidskrift
Rendiconti del Seminario Matematico della Universita di Padova

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

urn-nbn

Altmetricpoäng

urn-nbn
Totalt: 34 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf