Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
On Gowdy vacuum spacetimes
2004 (Engelska)Ingår i: Mathematical proceedings of the Cambridge Philosophical Society (Print), ISSN 0305-0041, E-ISSN 1469-8064, Vol. 136, s. 485-512Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

Using Fuchsian techniques, a large family of Gowdy vacuum spacetimes have been constructed for which one has detailed control over asymptotic behaviour. In this paper we formulate a, condition on initial data yielding the same form of asymptotics.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
2004. Vol. 136, s. 485-512
Nyckelord [en]
singularities
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:kth:diva-23286ISI: 000220536000015OAI: oai:DiVA.org:kth-23286DiVA, id: diva2:341984
Anmärkning
QC 20100525Tillgänglig från: 2010-08-10 Skapad: 2010-08-10 Senast uppdaterad: 2017-12-12Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Personposter BETA

Ringström, Hans

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Ringström, Hans
I samma tidskrift
Mathematical proceedings of the Cambridge Philosophical Society (Print)

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

urn-nbn

Altmetricpoäng

urn-nbn
Totalt: 18 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf