Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
The finite antichain property in Coxeter groups
KTH, Skolan för teknikvetenskap (SCI), Matematik (Inst.), Matematik (Avd.).
2007 (Engelska)Ingår i: Arkiv för matematik, ISSN 0004-2080, E-ISSN 1871-2487, Vol. 45, nr 1, s. 61-69Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

We prove that the weak order on an infinite Coxeter group contains infinite antichains if and only if the group is not affine.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
2007. Vol. 45, nr 1, s. 61-69
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:kth:diva-16600DOI: 10.1007/s11512-006-0028-3ISI: 000246171400005Scopus ID: 2-s2.0-38149070278OAI: oai:DiVA.org:kth-16600DiVA, id: diva2:334642
Anmärkning
QC 20100525Tillgänglig från: 2010-08-05 Skapad: 2010-08-05 Senast uppdaterad: 2017-12-12Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltextScopus

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Hultman, Axel
Av organisationen
Matematik (Avd.)
I samma tidskrift
Arkiv för matematik

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 20 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf