Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Some completeness theorems in the Menger probabilistic metric space
KTH, Skolan för teknikvetenskap (SCI), Matematik (Inst.), Matematik (Avd.). Department of Mathematics, Faculty of Science, Imam Khomeini International University, Iran .
2008 (Engelska)Ingår i: Applied Sciences: APPS, ISSN 1454-5101, E-ISSN 1454-5101, Vol. 10, s. 1-8Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

In this article, some new completeness theorems in probabilistic normed space are proved. Moreover, the existence of a constrictive Monger probabilistic normed space is shown.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
2008. Vol. 10, s. 1-8
Nyckelord [en]
Menger probabilistie metric space
Nationell ämneskategori
Geometri
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:kth:diva-154159Scopus ID: 2-s2.0-58149252241OAI: oai:DiVA.org:kth-154159DiVA, id: diva2:756345
Anmärkning

QC 20141016

Tillgänglig från: 2014-10-17 Skapad: 2014-10-14 Senast uppdaterad: 2017-12-05Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Scopus

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Razani, Abdolrahman
Av organisationen
Matematik (Avd.)
I samma tidskrift
Applied Sciences: APPS
Geometri

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

urn-nbn

Altmetricpoäng

urn-nbn
Totalt: 595 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf